Restoran ve kafelerde servis ücretlerine yaygın denetim

Ticaret Bakanlığı, restoran ve kafelerde alınan servis ücretleriyle ilgili harekete geçti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada 81 Ticaret İl Müdürlüğüne bu konuda talimat verildiği belirtildi. Bakanlık açıklamasında söz konusu düzenlemelere ilişkin uygulamada ortaya çıkabilecek muhtelif hususları içerir bilgilendirme yazılarının Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu ile paylaşılarak sektörde faaliyet gösteren satıcı ve sağlayıcılara duyurulmak üzere iletildiğini hatırlattı.

Bakanlık bu kapsamda Mart ayında İstanbul Ticaret İl Müdürlüğü tarafından bir kafe zincirine ait işyerinde denetim yapıldığını, yapılan denetimde fiyat listesinde bazı ürünlere ait fiyat bilgisinin bulunmadığı ve servis ücreti alındığına dair bilginin bulunmamasına rağmen, servis ücreti alındığı tespit edilerek 384 ürün için toplamda 834 bin 48 lira idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Açıklamada fiyat etiketi, tarife ve fiyat listelerine ilişkin yaygın ve yoğun denetimlerin 2024 yılında da devam edeceği ve tespit edilen her bir aykırılık için 2 bin 172 lira idari para cezası uygulanacağı bildirildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x