Hatice Kolçak bu son fırsat diyerek uyardı: Yatırım yapan kazanır

İngiltere ve Japonya merkez bankalarının faiz kararlarının da önemli olduğuna vurgu yapan Kolçak, bu haftanın önemli bir hafta olduğunu belirtti. FED’in faiz kararının çarşamba günü, TCMB’nin ise perşembe günü açıklanacağını hatırlattı.

Ünlü ekonomist, “Özellikle Fed’e odaklanacağız, onu yakından izleyeceğiz ve içeride Merkez Bankası’nı takip edeceğiz. Çünkü piyasaları asıl belirleyen Fed. Hatta kendi piyasalarımızı da etkileyebileceğini söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Borsanın sabah saatlerinde 8 bin 750 seviyesinde olduğunu belirten uzman, seçime günler kala piyasanın tamamen seçime odaklandığını ifade etti:

“Böyle bir seçim havası varsa özellikle riskli piyasalarda çok fazla bir şey beklememek lazım. Beklentimiz, borsanın yatay bir seyir izlemesi. Daha aşağılara, 8 bin 500’lere doğru bir düşüş ihtimali de var. Daha çok yatay bir borsa bekliyoruz, ancak ani yükselişler değil, tepki yükselişleri görülebilir. 9 bin seviyelerini de görebiliriz, hatta 9 bin 400’e kadar çıkabiliriz, ancak yeni rallilere dair bir beklentimiz yok. Hatta 8 bin 500’lere düşme ihtimali de bulunuyor.”

DOLARDA YUKARI YÖNLÜ HAREKET

Hatice Kolçak, dolar için şu ifadeleri kullandı:

“Dolar dün 32.11 seviyesindeydi. Şimdi ise 32.30 seviyesinde. Günü böyle başladık. Dolar/TL’de yukarı yönlü bir hareket devam ediyor. Seçim sonrasında ne olacağına dair, doların yukarı yönlü bir seyir izleyeceğini söyleyebiliriz. Bu gerçekleşse de gerçekleşmese de, doların yukarı yönlü bir eğilimde olacağını unutmayın. Er ya da geç, gitmesi gereken seviyeye ulaşacaktır.”

Hatice Kolçak, altın hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu hafta çok kritik bir dönem. Altın, 2148 dolar seviyesini gördü. Şu an ons altın 2140 dolarda. Haftaya gram altın 2230 TL civarında başladı. Altın fiyatları FED’in açıklamalarıyla doğrudan ilişkili. Bu hafta altın ve ons altın yükseliş eğiliminde olacak, hatta yatay seyirde bile olsa alım fırsatı sunabilir.”

“Çarşamba günü FED, piyasalara şahin bir mesaj verir ve faizlerle ilgili bir ertelemeye giderse, piyasalar bu yıl için oldukça baskılanabilir. Altın güçlü duruşunu koruyor. Ancak bir kırılma yaşanacaksa, bu nokta 2148-2149 bölgesi olarak beliriyor destek. Eğer bu seviyenin altına inerse, bu durumun bu hafta gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Ancak bu seviyeyi kırmazsa, altının gideceği yer oldukça belirgin olacak ve 2350-2400 seviyelerini konuşmaya başlayacağız.”

Hatice Kolçak, ons altına yönelik beklentilerini şu şekilde açıkladı:

“Eğer bir kırılma olacaksa, bu kırılmanın aşağı yönlü olacağını bekleyeceğiz. Bu da bizim için alım fırsatı dışında başka bir şey sunmayacak. Alım yapmak için güzel bir hafta olacak. Alım yapmayı bekleyenler kademeli olarak alım yapabilirler. Bu hafta, satış yerine alıma odaklanacağımızı düşünüyorum. Altında sert hareketler olabilir. Özellikle çarşamba günü FED’in açıklayacağı faiz kararı ve Powell’ın yapacağı konuşma bu konuda belirleyici olabilir.”

FED’İN PİYASALARA AYAR VERMESİ ŞART

Hatice Kolçak, FED ve TCMB’nin faiz kararlarına da değindi. Neden mi? Amerika’nın Ocak-Şubat-Mart enflasyon rakamları yüksek geldi. Fed’in bu anlamda piyasalara ayar vermesi, faiz indirimlerini ötelemesi gerekiyor. Eğer bir şey olacaksa ve altın 2148’lerin altına inecekse, bu hafta bunu göreceğiz.

Merkez Bankası’nın Perşembe günü küçük de olsa bir faiz artışı yapması durumunda, ki ben bunu beklemiyorum, borsada satışlarla birlikte yer yer 8500’lere doğru bir gerileme görebiliriz. Benim beklentim, Merkez Bankası’nın faiz artırmayacağı ve pas geçeceği yönünde. Biz orada alınan karar metnine ve verilen mesajlara bakacağız.

“ALTIN 2350- 2500’LERE GÖTÜRECEK…”

Ons altında 2148-2149 dolar aralığının üstünde çok farklı bir hikaye var diyen uzman isim, açıklamalarını şu cümlelerle sonlandırdı:

“Altın piyasasında bizi 2350-2500 dolar seviyelerine götürecek bir hikaye var. Ancak 2149 doların altındaki hikaye bizi 2074 dolar seviyelerine kadar götürebilir. 2074 doların altında da benzer bir hikaye beklemiyorum. Ons altında güçlü bir duruş söz konusu. Tamamen aşağı yönlü düşüşler alım fırsatı sunabilir. 2074 dolara doğru bir hareket ise ciddi anlamda alım fırsatı sağlar. Belki bu seviyelere kadar inmeyebiliriz ama eğer bir hareket olacaksa, bu hafta içinde gerçekleşeceğini düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x